fbpx

Nie szukaj szczęścia gdzie go nie ma

Pan Policjant i Wielki Sens
01/02/2015
1 minuta i radzisz sobie ze stresem
10/02/2015

Clap along if you know what happiness is for you.
Klaszcz, jeśli wiesz czym jest dla ciebie szczęście.

Prosta rzecz: czy wiesz co daje ci szczęście? Uszy mojej duszy (nie czujesz, jak rymujesz) słyszą już: pff, pewnie ze wiem, każdy wie. To gdzie się chowacie, wy wszyscy, którzy wiecie? Dlaczego ulice nie są pełne szczęśliwych ludzi?

~ Jeśli uzależnisz swoje szczęście od czegoś, co się ma stać, a na co nie masz wpływu – fundujesz sobie bolesne rozczarowania i frustracje. Naprawdę chcesz oprzeć swoje życie na tym, jak się ułożą okoliczności? Być jak papierek miotany wiatrem? Bez kontroli, bez wpływu, bez poczucia, że coś znaczysz?

~ Jeśli uzależnisz swoje szczęście od zachowania innych osób – fundujesz sobie bolesne rozczarowania i frustracje. Oni mają prawo żyć swoim życiem. Nie zostali stworzeni po to, by zaspokajać twoje potrzeby i może się zdarzyć, że w jakimś momencie w ich życiu nie będzie dla ciebie miejsca. Poważnie – naprawdę chcesz obarczać inne osoby odpowiedzialnością za twój nastrój i dobrostan?

~ Jeśli uzależnisz swoje szczęście od stanu posiadania – fundujesz sobie bolesne rozczarowania i frustracje. Budynki, samochody, zegarki, ubrania nie zmienią się magicznie w dom, miłość, szacunek, uznanie. To jakbyś szukał złota na drzewach – choćbyś był niewiarygodnie zwinny, sprawny i skuteczny, złoto tam nie rośnie.

~ Jeśli uzależnisz swoje szczęście od…

Czasami mylimy szczęście z chwilami ukojenia, kiedy nasz strach i ból znika na moment. Kiedy ktoś ukochany, kto się wymyka z naszego życia, wykona czuły gest. Albo kiedy pędzimy z ogromną szybkością, a adrenalina daje nam złudzenie wszechmocy. Albo kiedy alkohol buzuje w żyłach, czyniąc nas obojętnymi na ból istnienia. Moment mija i rzeczywistość znowu skrzeczy. I znowu trzeba gorączkowo szukać nowych podniet, żeby choć na chwilę zapomnieć.

Do szczęścia potrzeba jednej rzeczy, i to takiej kompletnie niematerialnej, niefizycznej. Nieważne co robisz, gdzie, z kim i co masz – ważne czy żyjesz życiem zgodnym z tobą samym. Czy twoje wartości, rzeczy, które są dla ciebie ważne, najważniejsze – czy są one obecne w twoim życiu i to na odpowiednio wysokim poziomie.

A czasami zdarza się, że aby w ogóle móc zacząć myśleć o tym jak być szczęśliwym, najpierw trzeba zadać sobie proste pytanie na trudną odpowiedź – jakie w ogóle są moje wartości? Bez czego nie mogę żyć, bez czego usycham i mnie nie ma? Co jest dla mnie naprawdę, szczerze i bez ściemy ważne – nie na poziomie deklaratywnym, w gębie, ale głęboko w sercu. Tam, gdzie raczej nie zaglądam, bo nie chcę wiedzieć, co tam znajdę.

A może właśnie jesteś gotów tam zajrzeć?

Clap along if you feel like that’s what you wanna do

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.